Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Dula

 

     Jsem členka České asociace dul, řídím se společným etickým kodexem :-).

 

    Dula je společnice maminky během těhotenství, při porodu a krátce po něm. Věnuje svou péči na fyzické, psychické i spirituální úrovni tak, aby se maminka i miminko cítili v bezpečí a co nejlépe připraveni na společný hluboký prožitek porodu. Může se s maminkou či oběma rodiči připravovat na porod teoreticky, doprovází a "je k ruce" během porodu a v šestinedělí třeba poradí ohledně kojení a péče o miminko i o maminku nebo vypomůže v domácnosti. Mezi běžnou činnost duly u porodu patří - dle přání rodící ženy - masáže, společné hluboké dýchání a jiné úlevové techniky, pomoc ve sprše při oblékání apod., komunikace s dalšími členy rodiny a zdravotním personálem a mnohé další, v tu chvíli aktuální záležitosti, aby byla rodící žena co nejméně rušena a mohla se soustředit na přicházející miminko. Přítomnost duly je samozřejmě možná i v případě, že u porodu doprovází také partner, osobní porodní asistentka nebo jiný blízký člověk. Přínos každého z nich spočívá v něčem trochu jiném a celkově se mohou vhodně doplňovat. Duly se v České republice sdružují do dvou organizací - Česká asociace dul (http://www.duly.eu/) a České duly (http://www.mojedula.cz/).

 

    Ženy rodily své děti odjakživa :-) nejprve samy, v bezpečném úkrytu a dočasné odloučenosti od ostatních. Posléze začala v řadě kultur vyvstávat tradice porodních bab - zkušených doprovázejících žen, které se staraly o rodící ženu a posléze přivítaly nového človíčka v rámci společenství. Původní intuice a vlastní životní zkušenost však začala být v technicky orientovaném světě nahrazována přesnými, objektivními a zdánlivě též neomylnými technologiemi, a to někdy až do té míry, že vlastní život ustupuje kamsi do pozadí..tzv. industrializace porodu ve dvacátém století přes některé jednoznačné přínosy potlačila či alespoň znevážila řadu dřívějších znalostí a dovedností, poměrně ilustrativní je například nerovný vztah mezi porodními asistentkami a porodními lékaři.

    Mnohé ženy si začaly uvědomovat, že běžná porodnické péče nesplňuje jejich potřeby v době těhotenství, porodu i šestinedělí úplně, a že vnímavý partner, který se věnuje osobně jen a jen jim a dodává jim samotným sílu a odvahu při zažívání nových zkušeností je zapotřebí i v éře monitorů a operativních porodů. A tak vznikla "nová profese" - duly jsou tu :-)!

    Přínos dul u porodů je statisticky významný - i když se zaměříme na čísla a necháme stranou subjektivní vnímání náklonnosti, pomoci a podpory, doprovod duly zkracuje průměrnou délku porodu, klesá použití invazivních technik tišících bolesti a snižuje se i počet instrumentálně zakončených porodů. Někdy zkrátka stačí slyšet, že to dokážete se svým miminkem vlastními silami!

    Dula jakoby přinášela sílu a moudrost všech ženských pokolení - a pomáhá uvědomit si, že to vše je tu i pro vás. Svojí určitou archetypálností bohyně - matky poskytuje jiný typ podpory než například otec miminka a je velice přínosné využít jakožto doprovodu k porodu obou těchto blízkých lidí zároveň.

 

 

 

 

    Já jsem se vydala cestou duly v roce 2012, kdy jsem se začala o tématiku těhotenství a hlavně porodu zajímat hlouběji. Na hodinách jógy a břišního tance pro nastávající maminky společně objevujeme a rozšiřujeme svou sílu a důvěru ve vlastní schopnosti, vnímání sama sebe a svých pocitů, a také spojení s miminkem v bříšku. Na to bych ráda navázala nabídkou služeb duly, abych mohla podporovat ženy až do začátku nové životní etapy, jíž mateřství určitě je. Nastoupila jsem do výcvikového kurzu pro duly (2012/2013), pořádaného Českou asociací dul, a v současnosti dokončuji praxi jako dula-studentka. Mezitím přišly na svět mé dvě děti :-).

    V dubnu 2013 jsem absolvovala víkendový seminář s francouzskou porodní asistentkou Marielle Buravand - Jaën, zaměřený na smyslové perinatální cvičení. Tato metoda přináší prohloubení vnímání sama sebe, posílení tělesného sebevědomí a napojení se na miminko v bříšku. Jednoduchost a účinnost této slaďovací techniky pro tým maminka-miminko představuje výbornou možnost společné předporodní přípravy :-).

   V květnu 2015 jsem prošla celodenním workshopem metody Spinning Babies od certifikované trenérky Ginny Phang. Tato metoda vyvažuje případné disbalance v tělesném postoji a vazivovém aparátu dělohy, čímž vytáří maximální prostor pro miminko, aby snadno zaujalo nejvýhodnější postavení pro své narození. Praktikuje se od druhého trimestru, ale může dobře posloužit i až u vlastního porodu (technikami podporujícími vstup miminka do pánve i další postup porodním kanálem).

 

 

 

TOPlist